T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Espiye Müftülüğü

19.04.2021

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI GENÇLİK BİLGİ YARIŞMASI BİLGİ NOTU

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI GENÇLİK BİLGİ YARIŞMASI

BİLGİ NOTU

 

            Üniversite öğrencileri arasında Hz. Peygamber (s.a.s.) sevgisini ve örnekliğini canlı tutmak, Başkanlığımızın gençlere yönelik hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla ülke genelinde "Mevlidi Nebi Gençlik Bilgi Yarışması" düzenlenmektedir.

            İlk defa 2018’de yapılan yarışma neticesinde her ilden birincilik elde eden bir erkek ve bir kız öğrenci umreye gönderilmiş olup 2020 yılında düzenlenen yarışmaya ise 19.000 öğrenci katılmış ve her ilden birinci olan bir kız ve bir erkek öğrenci umre ödülüne hak kazanmıştır.

Öğrencilerden gelen olumlu geri dönüş ve talepler doğrultusunda yarışmanın her yıl düzenlenmesinin faydalı olacağı Başkanlığımızca değerlendirilmektedir. Yarışma ile gençlerin bilgi seviyelerini ölçmekten ziyade yarışma vesilesi ile Hz. Peygamber’i (s.a.s.) tanıma, onun mesajını anlama, gençlerin milli ve manevi duygularını geliştirme ve Başkanlığımız çalışmaları ile tanıştırma hedeflenmektedir. 

 

Bu yıl salgın hastalık nedeniyle çevrimiçi düzenlenecek olan yarışma 22 Mayıs 2021 tarihinde, saat 14.00’da gerçekleşecektir. Yarışmacılar Başkanlığımız yayınlarından “Hadislerle O’nu Anlamak” isimli eserden sorumlu olacaklardır.

Yarışmada her ilde birinci olan bir kız ve bir erkek öğrenciye Başkanlığımız tarafından Türkiye Diyanet Vakfı İşbirliği ile cumhuriyet altını ödülü verilecek olup, sıralamada yer alan diğer öğrencilere ise müftülüklerin takdiriyle çeşitli hediyeler verilecektir.

            Başvuruların başladığı tarihten 19.04.2021 tarihi itibariyle geçen 15 günlük süre zarfında yarışmaya henüz 6450 civarında öğrenci müracaat etmiştir. Yarışmanın önemi, müftülüklerimizin potansiyeli ve yarışmanın çevrimiçi düzenleneceği düşünüldüğünde katılımcı sayısının henüz beklentilerin altında kaldığı anlaşılmaktadır.

             Yarışmaya katılımın artırılması, yarışmanın tanıtımı, öğrencilerin teşviki ve daha geniş kitlelere ulaşımının sağlanması için vaaz ve sosyal medya aracılığı ile gerekli duyurular yapılacak, Tüm resmi hesaplarda ve web sayfalarında yer alacaktır. Vatandaşların yoğun kullandığı toplu ulaşım araçlarında ve ilgili tüm mecralarda yarışma afişinin bastırılarak asılması hususlarında gerekli hassasiyet gösterilecektir.

 

DİN HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ