T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Giresun Müftülüğü

08.09.2016

Giresun Müftüsü Muhittin ORAL’dan Kurban Bayramı Mesajı…

ORAL, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, içinde pek çok güzellikleri ve nice hikmetleri barındıran Kurban Bayramı ile bir kez daha buluşmanın mutluluk ve heyecanının yaşandığını belirterek, bayramın İslam aleminin barışına huzuruna katkı sunmasını temenni ediyorum, Cenab-ı Haktan hayırlara vesile kılmasını niyaz ediyorum. Hazreti İbrahim ve oğlu İsmail’in sadakat ve teslimiyetini hatırlatan kurban ibadetinin, bir yandan kişinin Allah’a yakınlaşmasını simgelerken, diğer yandan toplumda kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma bilincinin gelişmesine, sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına zemin hazırladığını Ayrıca kurban edilen hayvanın etinin veya kanının değil, Allah’a olan bağlılığımızın ve sadakatimizin O’nun katına ulaşacağını bilerek yerine getirdiğimiz bir ibadettir.

Kendilerine Kurban kesmek vacip olan kardeşlerimizin kurbanlarını bizatihi kesmeleri veyahut vekâleten kestirmeleri gerekmektedir. Kurbanın Pazar fiyatı kadar fakirlere yardımda bulunmakla bu ibadet yerine gelmez illaki bu ibadetin yerine gelebilmesi için Kurban edilebilen hayvanların dini vecibelere uygun bir şekilde usulüne uygun olarak kanının akıtılması gerekmektedir” dedi.

ORAL; Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen 2016 yılı vekâletle kurban organizasyonu hakkında “Organizasyona katılan vatandaşlarımız adına, kurbanların bir bölümü ülkemizde, bir bölümü de yurtdışında Afrika, Uzakdoğu Asya, Latin Amerika, Ortadoğu, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri ile Müslüman topluluklarının bulunduğu ülkelerde kesilerek, kurban etleri yurtiçindeki yoksul ve muhtaç vatandaşlarımız ile yurtdışındaki ihtiyaç sahibi Müslüman kardeşlerimize dağıtılacaktır, 2016 yılı vekâlet yoluyla kurban kesim fiyatları yurt içi 690 TL. yurt dışı ise 500 TL. olarak belirlenmiştir. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla bu organizasyondan yararlanarak kurbanlarını kestirebilir. Vekâletle yoluyla kurban kesmek isteyen Vatandaşlarımıza Giresun Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Giresun Şubesi olarak her türlü yardım ve kolaylık sağlanacaktır sadece bize başvurmaları yeterlidir” dedi.

ORAL konuşmasının devamında Yüce Allah’ın ilahi çağrısına icabet edip hac görevini ifa etmek üzere kutsal topraklarda bulunan hacılarla birlikte tüm vatandaşlara ve Müslümanlara selam ve hayır dualarını gönderdiklerini ifade ederek; Bayramların, ”giderek yitirilen sevgi, kardeşlik, paylaşma ve dayanışma gibi insani değerlerin yeniden kazanılmasına, toplumda barış ve huzur ortamının yaygınlaşmasına, kulluk bilincinin canlanmasına vesile olan müstesna zaman dilimleri” olduğunu aynı zamanda bayramların, gündelik hayatın yoğun koşuşturması içinde yalnızlaşan ve en yakınlarına bile zaman ayırmakta zorlanan günümüz insanının bir nebze olsun durup düşünmesine, kısır çekişmelerden, anlamsız kırgınlıklardan uzaklaşarak çevresindekileri fark etmesine, akrabalık ve komşuluk bağlarını kuvvetlendirmesine imkan sağladığına işaret etti.

”HİÇ KİMSEYİ BAYRAM COŞKUSUNUN DIŞINDA BIRAKMAMALIYIZ”

İslam’ın her işi iyi ve güzel yapmayı, tüm yaratılmışlara karşı merhametli olmayı öğütlediğini dile getiren ORAL, kurban kesme konusunda da aynı duyarlılıkla hareket edilmesinin, kurban edilecek hayvana eziyet yapılmamasının ve çevre sağlığının korunmasının insani bir ödev olduğunu Kurban edilecek hayvanların kesimi mutlaka ehil kimselerce yapılması, kurban atıkları gelişi güzel yerlere bırakılmaması, temizliğe özen gösterilmesi bu amaçla hazırlanmış olan mekânlardan ve teknolojik imkânlardan yararlanılması gerektiğini, kurban ibadetinin hikmeti, kesilen kurbanının etini bizlerden daha fazla ihtiyacı olan kimselere ulaştırmakla, sahip olduğumuz nimet ve imkânları onlarla paylaşabilmekle ve neticede aramızdaki kardeşlik bağlarımızı güçlendirmekle gerçekleşeceğini ifade etti.

ORAL; Bayramların gerçek bayram olarak yaşanabilmesi için, başta aile büyüklerimiz olmak üzere bütün yakınlarımızı, komşularımızı, akraba ve dostlarımızı, hasta ve kimsesizleri ziyaret etmeliyiz. Bu kaynaşma ve paylaşma gününde, hiç kimseyi bu bayram coşkusunun dışında bırakmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü bayram, toplumun bütün kesimleri tarafından paylaşıldığı oranda bayram olma özelliği kazanacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle başta milletimiz olmak üzere, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın ve bütün İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ederken, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını diler ve bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim” dedi.

Giresun Müftülüğü