T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Giresun Müftülüğü

14.04.2020

Din görevlileri toplumun hizmetinde

Din görevlileri ‘Vefa Sosyal Destek Grubu’ çalışmaları kapsamında Giresun Valiliği’nin organizasyonunda sokağa çıkma yasağı olan vatandaşlara köylerde Jandarma, merkezde ise Emniyet mensupları ile beraber yardım kolilerini ulaştırıyorlar. Ayrıca İl Müftülüğü’nün sürdürdüğü ‘Derdiniz Derdimiz Olsun Projesi’ kapsamında mahalle ve köylerinde bulunan varlıklı ve yoksullar arasında köprü vazifesi görüp bu zor zamanda sorunu mahallinde çözmeye çalışıyorlar.

Gerektiğinde vatandaşın kömürünü taşıyan, gerektiğinde un çuvalını sırtlayan din görevlileri hanelere hizmet götürüyor. Vaiz, imam hatip, müezziz kayyım ve Kur’an kursu hocaları içinde bulunduğumuz zor süreçte cemaatlerinden, mahalle sakinlerinden, öğrenci ve velilerinden sosyal medya grubu oluşturarak irşat ve eğitim içerikli paylaşım yapıyorlar.

‘Milli Dayanışma Kampanyası’na ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ diyerek maaşlarıyla destek veren din görevlileri cemaat ve öğrencilerini de kampanyaya destek vermek için teşvik etti. 

Gönül seslerini de katarak ezan, sala, dua, tekbir, salavat ve duyurularla vatandaşların gönüllerine dokunan din görevlileri, bu süreçte hayatını kaybeden manevi şehitlerimizin teçhiz, tekfin ve cenaze işlemlerinde farzı kifaye sorumluluğunu hissederek görev yapıyorlar.