24.01.2023

UMRE SEMİNERLERİ DÜZENLENDİ

İl Müftülüğümüzce, kutsal topraklara gidecek umrecilere yönelik seminerler düzenlendi.

İl Müftülüğümüzce Diyanet İşleri Başkanlığı 2023 Umre Organizasyonu ile umre yapmak üzere kutsal topraklara gidecek vatandaşlara yönelik "Umre Eğitim Seminerleri" düzenlendi.
Bulancak İlçe Müftülüğü Konferans Salonu ve Hacı Miktat Camii’nde gerçekleştirilen eğitim seminerlerinde umrecilere genel ve idari konularla bilgi verildi.
Vatandaşların umre ibadetlerini sağlık, güvenlik ve huzur içerisinde, usulüne uygun ve bilinçli bir şekilde yerine getirebilmeleri, umre ibadetini manevi bir yenilenme fırsatı olarak değerlendirebilmeleri amacıyla düzenlenen seminerlere umreciler yoğun ilgi gösterdi.
Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan seminerlerin açış konuşmasını yapan İl Müftümüz Ramazan Topcan, “Kardeşlerim! Kitaplarda Umre ibadeti için; ‘Küçük Hac’ denir. Zira Umre ibadetinde de Allah’ın davetine icabet var. Meşakkatlere katlanıp uzak mesafeleri kat ederek Kabe’ye Allah’ın emrine koşmak vardır. Ben olmak yerine biz olmak vardır. Makam ve mevkiden sıyrılıp kul olmak vardır. Hatalardan, günahlardan arınma telaşı var, teslimiyet var, tevazu var, gönülleri saflaştırmak vardır. Hülasa Umre ibadetinde hırslarla yıpranan bedenin tamiri vardır, onarımı vardır. Bu yolculukta; rahmet, bereket, uhuvvet, muhabbet, tefekkür, ibret, hikmet, dua ve yakarış var.” dedi.
Umrede elde edilen manevi kazanımların devam ettirilmesinin önemine değinen İl Müftümüz Topcan, “Kardeşlerim! Domates bile her yerde olmuyor. Domates, biber olmak için, olgunlaşmak için yer seçiyor, her tarlada olmuyor. Umre ibadeti de böyledir, her bedende durmaz. Her bedende varlığını sürdüremez. Mekanı, sevgi ile dolu gönüldür. Günahlardan arınmış bedendir. Fitneden, hasetten arınmış bedendir.  Sevgiden, merhametten yoksun, çorak bedende Umre ibadeti varlığını devam ettirmiyor, ettiremiyor.
Bu duygu ve dualarla salimen ganimen gidip geliniz. Dualarınızda bizlere de yer verin. İbadetleriniz kabul olsun, yolunuz, yolculuğunuz kolay olsun.” diye konuştu.