27.01.2023

REGAİB KANDİLİ DUALARLA İDRAK EDİLDİ

İslam aleminde rahmeti ve bereketi bol "üç ayların" ilk başlangıcını simgeleyen Regaib Kandili İl genelinde dualarla idrak edildi.

Ramazan ayının habercisi, "üç ayların" ilk kandil gecesi olan Regaib Kandili münasebetiyle vatandaşlar camilere akın ettiler.

Camileri dolduran 7'den 70'e kadın, erkek, çocuk binlerce Müslüman el açarak dua edip kandilin manevi atmosferini yaşadı.

İl Müftülüğümüzce Hacı Miktat Camii’nde "Regaib Kandili Özel Programı" gerçekleştirildi.

Programda cemaate hitap eden İl Müftümüz Ramazan Topcan,Kardeşlerim! Rahmet-i İlahiyyenin üzerimize sağanak gibi indiği, Rabbimizin lütuf ve kereminin bizleri kuşattığı, Mübarek Üç Ayların manevi ikliminin ilk habercisi Regaib Kandili’ni idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugünleri ikram eden Rabbimize hamdolsun.

Bu gece; Yüce Rabbimizin insanlara lütuf ve inayetinin bol bol ihsan edildiği bir gecedir.

Bu gece, yapılan duaların kabul olduğu, Mevla’mızın rahmetinden af ve mağfiretin dilenildiği, barış ve kardeşlik duygularının pekiştirildiği bir gecedir.” dedi.

Üç ayların manevi ikliminden hakkıyla istifade etmenin önemine değinen İl Müftümüz Topcan, Kardeşlerim! Bu mübarek gün ve geceleri fırsat bilmeliyiz. Bu vb. Geceler, yıllara sari sırtımızda taşımak zorunda kaldığımız maddi ve manevi günahlardan, cürümlerden kurtulmaya vesile olmalıdır.

Özellikle bu aylarda Kur’an-ı Kerimle aramızdaki engelleri kaldırmalı, yakınlaşmalıyız Rabbimize. Çoğaltmalıyız secdelerimizi. Semalara ulaşmalı niyazlarımız, nazlarımız. İhmaline sebep olduğumuz değerlerimizle buluşma gayretinde olmalıyız. Sahiplenmeliyiz yetim ve öksüzleri. Açmalıyız gönül kapılarımızı. Dargın olduğumuz kardeşlerimizi kucaklamalı, kardeşlik hislerimizi güçlendirmeli, birlik ve beraberliğimizi korumak için çaba harcamalıyız.

Bu vesile bir kere daha Regaib Kandili'nizi ve Mübarek Üç Aylarınızı tebrik ediyor, bu mübarek gün ve gecelerin şehrimize, Ülkemize ve tüm insanlığa rahmet, bereket ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” diye konuştu.

Din görevlilerinin Kur’an-ı Kerim’den ayetleri okuduğu, salavatların getirildiği, Mevlid’den bölümler ve ilahilerin seslendirildiği program dua ile tamamlandı.

Programa Vali Yardımcısı Muhammet Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden ve vatandaşlar katıldı. Program sonunda vatandaşlara ikramda bulunuldu.